Dlaczego warto wybrać panele laminowane do mieszkania?

Co to jest podłoga laminowana?

Podłoga laminowana składa się z kilku warstw (laminatów) różnych materiałów syntetycznych. (1) Przezroczysta, odporna na ścieranie warstwa wierzchnia składa się z kilku warstw sprasowanej melaminy. Panel wykończony jest tłoczeniem imitującym drewno, dzięki czemu jego faktura jest praktycznie identyczna. (2) odbitka fotograficzna prawdziwego drewna, (3) trwała, stabilna i odporna na wilgoć płyta pilśniowa o wysokiej gęstości i (4) odporna na wilgoć warstwa nośna, która równoważy deski.

Tego rodzaju podłóg nie można szlifować i lakierować jak parkietu, ale z drugiej strony są one twardsze od drewna, bardziej odporne na wilgoć, zarysowania i plamy. Ogólnie rzecz biorąc, podłogi laminowane są tańsze od parkietów, a jakość ich wykończenia sprawia, że trudno je odróżnić od naturalnego drewna. Jej instalacja jest zazwyczaj pływająca, a większość producentów stosuje system „click”, który sprawia, że montaż jest bardzo prosty i dość szybki.

Dlaczego warto ją wybrać…

Łatwe do zainstalowania: Dzięki systemowi click są bardzo łatwe do układania. Podłoga o powierzchni około 100 m2 może być gotowa w ciągu jednego dnia.

Bardzo realistyczne: Mają ekstra matowe wykończenia, które imitują w bardzo realistyczny sposób wygląd i dotyk naturalnego drewna, można kupić też takie, które imitują skórę, tkaninę, marmur, łupek…

Odporne: Ogólnie rzecz biorąc, są one bardziej odporne na uderzenia i zarysowania niż drewno naturalne. Podłogi laminowane Quick-Step, dzięki wierzchniej warstwie ochronnej, są do 10 razy bardziej odporne na mikrozarysowania.

Łatwa konserwacja: Ponieważ mają one uszczelnioną powierzchnię, brud nie może się gromadzić. Wystarczy przetrzeć je szmatką zwilżoną wodą i nie wymagają regularnej konserwacji.

Nie blakną i nie zmieniają koloru pod wpływem światła słonecznego.

Cena: Laminat jest tańszy niż naturalne drewno, co czyni go alternatywą dla tych, którzy lubią wygląd drewna, ale szukają tańszej opcji. Laminat kosztuje od ok. 50 złotych /m2.

…i dlaczego nie warto wybierać tego typu paneli?

Efekt perkusyjny: Laminaty nie pochłaniają dźwięku i podczas chodzenia po nich może pojawić się pusty dźwięk, znany jako „efekt perkusyjny”.

Brak możliwości naprawy: W przeciwieństwie do drewna, które może być naprawiane, w przypadku laminatu, jeśli podłoga ulegnie uszkodzeniu należy wymienić całą deskę.