Najskuteczniejsze sposoby na czyszczenie fug w łazience

Brudne fugi potrafią zaburzyć wygląd całej łazienki, a niestety to właśnie one najszybciej ulegają zabrudzeniu, przy czym często też najrzadziej są myte. Trudno się do nich dostać, zwłaszcza jeśli wypełniają one przestrzenie między niewielkimi kafelkami, i trudno też doprowadzić je do porządku, w przypadku gdy już się je trochę zapuściło. No to jak wyczyścić fugi, by znów zalśniły perfekcją i gładkością? Jakich preparatów użyć, by usunąć z nich wszelkie plamy, brud i inne zanieczyszczenia?

O czyszczeniu fug

W wielu sklepach można oczywiście dostać gotowe preparaty do czyszczenia fug, jednakże ciekawe jest to, że często lepsze od nich okazują się preparaty domowe, przygotowane własnoręcznie z różnych naturalnych składników. Znakomitą czyszczącą mieszankę stworzy chociażby zwykły ocet w połączeniu z białą solą. Oba produkty należy ze sobą dokładnie wymieszać w podobnych proporcjach, a powstałą mieszankę umieścić bezpośrednio na fugach. Taka pasta działa bardzo silnie, więc zwykle nie wymaga nawet szczególnego szorowania. Perfekcyjnie rozpuszcza ona brud, choć trzeba pamiętać o tym, by po zakończonej pracy zmyć jej resztki ciepłą wodą, aby ocet i sól nie miały zbyt długiej styczności z podłogą i jej nie uszkodziły.

Jakie jeszcze metody czyszczenia fug warto wypróbować?

Wiele osób chwali sobie również metodę na szczoteczkę do zębów – więcej o tej metodzie na blogu https://www.noweinspiracje.pl/. W jej przypadku najważniejszy jest nie tyle środek do czyszczenia, co sposób jego użycia. Dowolną pastę (może być ta podana w poprzednim akapicie) należy po prostu nałożyć na szczoteczkę do zębów i porządnie wyszorować nią wszystkie fugi. Małe włoski główki szczoteczki powinny spokojnie dotrzeć do wszystkich drobnych zakamarków. Jeżeli tylko zaistnieje taka potrzeba, cały proces czyszczenia śmiało można powtórzyć kilkukrotnie i zakończyć go dokładnym opłukaniem kafli samą ciepłą wodą.

Czyszczenie fug na pewno okaże się prostsze i skuteczniejsze, jeżeli tylko będzie się je przeprowadzać regularnie. Fugi są przecież tak samo ważną częścią łazienki jak urządzenia sanitarne czy po prostu kafle, więc o nie również trzeba na bieżąco dbać.