Drzwi zewnętrzne są tematem niezwykle szerokim, w którym naprawdę trzeba mieć sporo wiedzy. Występuje tu wiele przypadków, problemów czy pojawiających się w trakcie sytuacji. W jaki więc sposób należy je montować oraz kiedy? Powiedzmy o tym w takich oto kilku punktach:
- Jeśli ciężkie skrzydło wstawia się w ścianę z lekkich elementów (z betonu komórkowego, pustaków poryzowanych), futrynę należy zakotwić głęboko za pomocą odpowiednich kotew lub kołków. Zdarza się, że na obwodzie otworu drzwiowego trzeba wykonać wzmacniającą ościeże betonową ramę.
- W nowym domu wstawia się je po ułożeniu posadzek i pomalowaniu wnętrz, aby w trakcie tych prac nie uszkodzić skrzydła.
- Zalecany jest tzw. montaż warstwowy – futrynę przed wstawieniem do ościeża, na całym obwodzie okleja się taśmami (paroprzepuszczalną od zewnątrz, paroszczelną od wewnątrz), które zabezpieczają przed wilgocią izolację z pianki PUR, wprowadzoną między futrynę i ościeże.
- W ścianach jednowarstwowych ościeżnicę osadza się w połowie ich grubości, natomiast w dwuwarstwowych jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru oraz w trójwarstwowych w izolacji termicznej lub przy krawędzi ściany nośnej.
- Drzwi zewnętrzne z uwagi na duży ciężar i intensywną eksploatację, należy osadzić bardzo solidnie, postępując według instrukcji producenta. Oczywiście nie będzie to osadzenie w fundament, ale osadzenie musi być naprawdę mocne. Należy wiedzieć, że w przypadku modeli antywłamaniowych ma to szczególne znaczenie. Prace najlepiej zlecić autoryzowanej firmie. Niektóre firmy uzależniają uznanie gwarancji od tego, kto przeprowadził montaż.