Kiedy i w jaki sposób montować drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne są tematem niezwykle szerokim, w którym naprawdę trzeba mieć sporo wiedzy. Występuje tu wiele przypadków, problemów czy pojawiających się w trakcie sytuacji. W jaki więc sposób należy je montować oraz kiedy? Powiedzmy o tym w takich oto kilku punktach:

  1. Jeśli ciężkie skrzydło wstawia się w ścianę z lekkich elementów (z betonu komórkowego, pustaków poryzowanych), futrynę należy zakotwić głęboko za pomocą odpowiednich kotew lub kołków. Zdarza się, że na obwodzie otworu drzwiowego trzeba wykonać wzmacniającą ościeże betonową ramę.
  2. W nowym domu wstawia się je po ułożeniu posadzek i pomalowaniu wnętrz, aby w trakcie tych prac nie uszkodzić skrzydła.
  3. Zalecany jest tzw. montaż warstwowy – futrynę przed wstawieniem do ościeża, na całym obwodzie okleja się taśmami (paroprzepuszczalną od zewnątrz, paroszczelną od wewnątrz), które zabezpieczają przed wilgocią izolację z pianki PUR, wprowadzoną między futrynę i ościeże.
  4. W ścianach jednowarstwowych ościeżnicę osadza się w połowie ich grubości, natomiast w dwuwarstwowych jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru oraz w trójwarstwowych w izolacji termicznej lub przy krawędzi ściany nośnej.
  5. Drzwi zewnętrzne z uwagi na duży ciężar i intensywną eksploatację, należy osadzić bardzo solidnie, postępując według instrukcji producenta. Oczywiście nie będzie to osadzenie w fundament, ale osadzenie musi być naprawdę mocne. Należy wiedzieć, że w przypadku modeli antywłamaniowych ma to szczególne znaczenie. Prace najlepiej zlecić autoryzowanej firmie. Niektóre firmy uzależniają uznanie gwarancji od tego, kto przeprowadził montaż.