Wyobraź sobie stare mieszkanie, które zamierzasz wyremontować, z ciemną podłogą wewnątrz. A teraz wyobraź sobie to samo mieszkanie z podłogą z jasnego drewna laminowanego, co za zmiana, prawda? Taką transformację można przeprowadzić w domu o powierzchni 100 m2 w czasie krótszym niż 4 dni, bez konieczności usuwania starej podłogi. Czy to nie dobry pomysł?
Zanim jednak podejmiesz decyzję, zadaj sobie te praktyczne pytania:
Czy chcę uzyskać więcej światła i wrażenie przestronności?
Czy szukam ciepłych barw dla koloru podłogi? Czy używam tej samej podłogi w całym domu?
Ile jestem w stanie wydać?
Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania, przygotuj się na poznanie zalet i wad każdego rodzaju parkietu.
Mikrocement – nowoczesna alternatywa dla wykończeń podłogowych
Co to jest parkiet?
Parkiet, podłoga laminowana, klejona, lita czy wielowarstwowa? Nie martw się, w wielu przypadkach terminy są mylone i mieszane, więc to normalne, że jesteś zdezorientowany. Spróbujmy je trochę wyjaśnić. Na początek musimy rozróżnić dwie grupy, parkiet i podłogi laminowane.
Rodzaj podłogi – parkiet
Parkiet to rodzaj drewnianej podłogi z wierzchnią warstwą o grubości co najmniej 2,5 milimetra. Może być lita, składająca się z jednego kawałka drewna, lub wielowarstwowa. Parkiet wielowarstwowy składa się z (1) różnych warstw lakieru, (2) warstwy litego drewna, (3) warstwy rdzenia, który może być z różnych materiałów, aby zapewnić stabilność podłogi i (4) podstawy forniru. Różnica, poza ceną (wielowarstwowa jest tańsza, ponieważ różnorodność materiałów, z których może być wykonana baza, sprawia, że jest tańsza), polega na tym, że podłogę z litego drewna można cyklinować i szlifować więcej razy niż parkiet wielowarstwowy.
W zależności od sposobu montażu możemy mówić o parkiecie pływającym (zwanym również deskami podłogowymi pływającymi) lub parkiecie klejonym. Parkiet pływający układa się na podłożu bez przyklejania go do podłoża, natomiast przy montażu na klej wszystkie deski są przyklejane do podłoża, co czyni montaż bardziej kłopotliwym. Różnica? Parkiet klejony pozwala uniknąć pustego dźwięku, który powstaje podczas chodzenia po podłodze pływającej, ale z drugiej strony jest bardziej narażony na zawilgocenie.
Dlaczego warto wybrać parkiet…
Jest to podłoga unikalna, każda deska ma swoją własną tożsamość, żadne dwie nie będą dokładnie takie same. A to dodaje wartości każdej przestrzeni.
Ciepło: dla oka i w dotyku. Jeśli zwykle chodzisz po domu boso, docenisz to.
Trzeba włożyć mniej pracy: Parkiet może być zainstalowany na poprzedniej nawierzchni, o ile jest ona stabilna.
Długowieczność: Może być naprawiany bez utraty swojego piękna i przy minimalnej konserwacji może być podłogą na całe życie.
Stabilność: Jeśli wybierzesz opcję klejenia, będziesz cieszyć się podłogą bez hałasu, wibracji i „efektu bębna” występującego w podłogach systemowych typu click.
…. i dlaczego nie warto go wybierać
Konserwacja: Ponieważ jest to materiał naturalny, jest to podłoga, która wymaga okresowej konserwacji.
Wrażliwy na uderzenia: parkiet nie jest odporny na uderzenia i zadrapania. I choć można go przywrócić do stanu pierwotnego, zawsze wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Cena: To zależy od rodzaju odmiany i formatu (XL są droższe), ale podłoga z naturalnego drewna zawsze będzie droższa od laminowanej. Będzie ona również miała dłuższą żywotność. Podłoga dębowa kosztuje od 300 zł za m2.